A pénzügyi tervezés kapcsán kiderült, többeknek az akciókkal gyűlik meg a baja. Alapvetően nincs semmi baj az akciókkal, amíg nem visznek túlköltekezésbe. Most a konyhapénzre egy olyan praktikát mutatok, amit azoknak ajánlok, akiket az akciók beszippantanak.
Mint oly sok praktikára, erre is az a jellemző, hogy addig érdemes ilyen aprólékosan, körültekintően csinálni, amíg nem áll be egy normális szintre. Utána a legtöbb esetben mehet már érzésre is, de a visszaesés legkisebb gyanúja esetén ismét vissza kell állni a szigorú metodikára. Amiért érdemes esetleg még vezetni, jól látható, mennyivel növeled meg a pénzed értékét egy-egy jó húzással.
Az alapelv: van egy olyan keret, ami akciókra költhető. Nagyságrendileg legyen ez a konyhapénz 5-10 %-a. Ha egy család havi 100.000 Ft-ot költ élelmiszerre, tisztító- és tisztálkodási szerre, akkor ez 5.000-10.000 Ft.
Ezt a pénzt ténylegesen kezeld külön, pl. egy műanyag borítékban vagy egy táblázatba rögzítsed. Ez az a pénz, amit maximálisan akcióra költhetsz.
- Akciós dolgoknál válassz olyat, amire ténylegesen szükséged van, és lehetőleg el is áll.
- Ezekre otthon írd rá, hogy mennyi volt az eredeti ára (pl. kukoricakonzerv, amit venni szoktál 340 g-os) 255 Ft/db helyett vettél 204 Ft/db-ért 5 db-ot)
- Jelöld meg ezeket a konzerveket egy akciós felirattal és írd rá ezekre a konzervekre: 255 Ft!
- Az akciós pénzed lecsökken: 5.000 Ft – 1.020 Ft = 3.980 Ft-ra
- Amikor felhasználod a kukoricakonzervet, az akciós pénzbe rakd be az eredeti árát, azaz 255 Ft-ot, mintha most vennéd meg a boltban.
- vásároltam 3 db majonézt – 339 Ft-ért, 511 Ft helyett
- vettem 4 db margarint, amihez járt még két db uzsonnás doboz is (ezt egyébként biztos nem vettem volna, mert van, de tartaléknak jó lesz) – 1 db margarin 349 Ft volt, én általában 475 Ft-ért veszem egyébként
- került a kosárba még 2 csomag tea is – 299 Ft-ért 365 Ft helyett
- eddig egy margarint és egy majonézt nyitottam meg, ezek az összegek kerültek vissza az akciós keretbe
Mire figyelj még, hogy valóban jól működjön a konyhapénzed akciós kerete:
- Figyelj a lejárati időkre a romlandó ételeknél! Pl. margarin 2014. november vége
- Tudd, hogy kb. milyen ütemben fogy a margarinból, mi 2-3 hetente fogyasztunk el egyet, lejáratig még 13 hét van hátra, így minden erőlködés és kényszerfogyasztás nélkül el fog fogyni.
- Légy őszinte magadhoz, és ha valamit ki kell dobni, amit akciósan vettél, mert megromlott, vond le a keretből, mert az nem jött be!