Év eleje óta a Facebookon terjed egy kép és egy ötlet, amiről egy kedves olvasóm megkérdezte, mi a véleményem olyan Pénzügyi Őrangyalos szemszögből?
Maga az ötlet a következő: kezdjünk a következő karácsonyra már most spórolni, a következő módon: Vegyünk egy befőttesüveget és előre határozzuk meg, hogy melyik héten mennyit rakunk bele. Az összeg hétről hétre növekedjen.
Természetesen a cél lehet más is: nyaralás, vagy egy régen vágyott tárgy, pl. egy új porszívó, egy szép ruha, egy klassz koffer, bármi. Csak a fantáziád szab határt…
Mire apellál az ötlet:
- Mindenki a saját mértékéhez és a célhoz képest kis összeggel kezd.
- Folyamatosan növeli, így van ideje hozzászokni az új összeghez.
- Ha kellően hosszú ideig csinálod, komoly összeged is összegyűlhet.
Mi a véleményem róla? Akár még működhet is nálad, ártani biztos nem ártasz vele senkinek.
Az aggodalmam a következő: valószínűleg akik ezt a módszert használják, nem csinálnak tudatos tervezést a háztartások pénzügyeiben, így egy ilyen apró trükkel egy-egy vágyott cél elérhető, de alapvetően nem lesz rendszer és tudatosság a nagy pénzügyi rendszerben.
Viszont el tudom képzelni, hogy a két rendszert, a pénzügyi tervezést és egy cél érdekében a gyűjtögetést össze lehet kombinálni. Mondok is néhány példát rá.
Odáig teljesen rendben van a dolog, hogy elkészítjük a tervet, hogy melyik héten mennyit szeretnénk a perselyünkbe tenni.
Ha hétről hétre megvan ez az összeg, akkor rakjuk be a rendes nagy pénzügyi tervbe (ugye ott már havi tervben gondolkodunk legtöbbször) , és kezdjünk el ötleteket gyűjteni, hogy vajon hétről hétre hol tudjuk ezt az összeget megspórolni:
- Akár kiszoríthatod a bevásárlási pénzből, pl. kevesebb édességet, nassolnivalót vesztek a nagy cél érdekében.
- Vagy inkább zuhanyzol fürdés helyett hetente néhányszor.
- Vagy a rezsimegtakarítást rakod ide be.
- Vagy inkább gyalogolsz, kerékpározol autózás helyett, és minden egyes alkalommal a tank helyett a befőttesüvegbe rakod a pénzt. Pl. neked 1 km autózás 30 Ft-ba kerül, és a héten 1000 Ft-ot kell megspórolnod, akkor tudod, hogy 33 km-t kell kiváltanod valamilyen ingyenes közlekedéssel.
- Természetesen ezek csak ötletek és bátran kombinálhatod is őket.
Vagy milyen plusz, korábban nem végzett tevékenységgel tudjuk a berakandó összeget megkeresni:
- Használt ruhákat, könyveket, játékokat eladsz az interneten.
- Vállalsz valamilyen plusz munkát pl. takarítás, vasalás…
- Fizetésemelést kérsz…, jobban fizető állás után nézel…
Tehát az én javaslatom, használd bátran az ötletet, de a tervezésből ezt se felejtsd ki!
Mindezek figyelembevételével van még azért némi aggodalmam, mégpedig a következők:
- Ha eddig is tudatosan gondolkodtál a pénzről és nem költöttél tervezetlenül, sok értelme nem lesz, hogy most egy befőttesüvegbe gyűjtöd a pénzt, és nem egy magtakarítási számlán.
- Ha viszont a másik véglet vagy, hogy teljesen hiányzik az életedből a pénzügyi tervezés, akkor nem jósolok sok sikert a történetnek, mert a következő fog történni: Jó ideig gyűlni fog a pénz, aztán egyszer csak lesz egy olyan váratlan esemény, pl. a gyerek kinőtte a cipőjét, vagy elromlott a hűtőszekrény. Nincs tartalékod, csak az üvegben van pénzed. Mit fogsz csinálni? Ki fogod venni, mert ezek sokkal fontosabbak, mint hogy nyaralni menjetek.
Ha nem kezdesz el tervezni, akkor csak átmenetileg egy-egy részsikert érhetsz el ezzel a módszerrel. A tartós változáshoz a teljes pénzügyedet át kell látnod, nem lehet egy befőttesüvegre korlátozni a pénzügyi tudatosságot.
De ki tudja, lehet, hogy az első lépés sikere vezet, majd el a teljes pénzügyi tervezéshez.
“Aprópénz és befőttesüveg másképp” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Az első évben, amikor a 200 Ft-os érméket gyűjtöttem egy perselyben, 64.600 Ft gyűlt össze. Minden nap átnéztem a pénztárcámat, s ha volt 200-asom, a perselybe került, (mind!, akkor is ha 8 db volt). Az év végén az összegből az előszobába beépített szekrényt csináltattam 🙂 Azóta is minden évben gyűjtöm. Tavaly fürdőszoba szekrényt vettem. Az idén pedig a lakásba apró változtatásokra fogom költeni: pl. új függöny, szőnyeg, ágytakaró, díszpárnák stb.
Úgy gondolom aki nem tervez előre de mègis bele kezd ebbe az 52hetes pènzkihívásba sem csinál butaságot. Èn minden hèt első napján beletettem a pènzt, volt, hogy valamivel többet is mint kène, utána a pènztárcámból maradt- ból èltünk. Soha nem volt olyan, hogy ” nákam csak ennyi van, de van otthon fèlre tett pènzem”. Nem! Az nem volt, mintha nem is lètezett volna. De adódott, hogy hirtelen sűrgősen pènzre volt szüksèg ès nem apróság vègett, nem pár ft amit akár a havi pènzből is kivehettem volna. Ès milyen jól esett, hogy ott volt az össtekuporgatott pènz ès nem kölcsönkèrni ès kínlódni kellett…. Lehet nem a ” nagy tervre” ment el, de vannak az ember èletèben ilyan váratlan kiadások amik valóban fontosabbak mint A NAGY TERV.